საერთაშორისო ფონდი კურაციო აქვეყნებს ახალ ბარომეტრს, კვლევას
ფარმაცევტული სექტორის შესახებ. კვლევის მიზანია შეისწავლოს ინფლაციის
დონის მაჩვენებელი ჯანმრთელობის დაცვის ჯგუფზე ფარმაცევტულ
პროდუქტებზე აქცენტით.
ჯანდაცვის სისტემების გაძლიერება ხელმისაწვდომი სარეაბილიტაციო სერვისებისათვის საქართველოში
2023 წლის 15 სექტემბერს საერთაშორისო ფონდმა „კურაციომ“ „ჯანდაცვის სისტემების გაძლიერება ხელმისაწვდომი სარეაბილიტაციო სერვისებისათვის საქართველოში“ პროექტის ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება R4D (Results for Development)-ისა და USAID-ის „ჯანდაცვის სისტემების გაძლიერების აქსელერატორის“ (The Health Systems Strengthening Accelerator) ინიციატივით გამართა სამუშაო შეხვედრა სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარესთან ერთად.
COVID-19 პანდემიის გავლენა ახალგაზრდების ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე
COVID-19-ის პანდემიამ დიდი გავლენა იქონია მოსახლეობის ფსიქიკურ ჯანმრთელობასა და კეთილდღეობაზე მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. პანდემიის დაწყებიდან ორი წლის შემდეგაც კი, მსოფლიოს მოსახლეობის, განსაკუთრებით კი ბავშვებისა და ახალგაზრდების ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე გავლენა აშკარა და დრამატულია.
საერთაშორისო ფონდი კურაციო HSR2022 სიმპოზიუმზე
„ჯანდაცვის გლობალური სისტემები“ (HSG) ორ წელიწადში ერთხელ ორგანიზებას უწევს ჯანდაცვის სისტემების კვლევის გლობალურ სიმპოზიუმებს, რომელიც თავს უყრის ჯანდაცვის სისტემებისა და პოლიტიკის კვლევისა და პრაქტიკის სფეროში ჩართული დაინტერესებული მხარეების სრულ სპექტრს.
თბილისში გაიმართა აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის 2022 წლის სამიტი აივ/შიდსის მდგრადობის თემაზე
სამიტი მიზნად ისახავდა ადგილობრივ, რეგიონალურ და საერთაშორისო დონეზე არსებული დაინტერესებული მხარეების მობილიზებას და მათ ჩართვას დიალოგში, რომლის მთავარი ამოცანა იმ სტრატეგიული ხედვისა და პრიორიტეტული ქმედებების დასახვა იყო, რომელიც შესაძლებელს გახდის აღმოიფხვრას აივ/შიდსის სერვისებზე წვდომის მდგრადობის ხელისშემშლელი ფაქტორები და ბარიერები.
კვლევის ანგარიში: ჯანდაცვის სისტემის პერსპექტივები ტუბერკულოზის გამოვლენასა და მკურნალობაზე
საქართველოში Covid 19-პანდემიისას: ჯანდაცვის სისტემის პერსპექტივები ტუბერკულოზის გამოვლენასა და მკურნალობაზე“. ანგარიშში შესწავლილია, თუ რა ცვლილებები განიცადა ტუბერკულოზის ეროვნულმა პროგრამამ კოვიდ-19 პანდემიის დროს: რა გავლენა იქონია პანდემიამ ტუბერკულოზის გამოვლენისა და მკურნალობის მაჩვენებლებზე. კვლევის მიზანი იყო, პასუხი გაეცა ორ ძირითად კითხვაზე.